STAR ANA SAYFA - 23 Temmuz 2014 Çarşamba

Atak Koleji'nden Çanakkale Zaferi maket yarışması

Mardin Özel Beşir Safiye Atak Koleji tarafından düzenlenen 'Çanakkale Zaferi' etkinlikleri kapsamında maket yarışması düzenlendi.
Atak Koleji'nden Çanakkale Zaferi maket yarışması
Nusaybin, Yeşilli, Kızıltepe gibi ilçelerden katılımların gerçekleştiği yarışmaya 30'un üzerinde eser katıldı.

Yarışmada, rakiplerini geride bırakan Nusaybin Cumhuriyet Ortaokulu'ndan Büşra Aktaş isimli öğrencinin eseri birinci seçilerek, ödüle laik görüldü.

Atak Koleji'nde düzenlenen ödül törenine Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık, Atak koleji İlköğretim Müdürü Erdal Boz, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık, Çanakkale Zaferi'nin, 98. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Mardin'de de büyük bir çoşku ile kutlandığını belirterek, Çanakkale ruhu Doğu ve Batı'nın birleşmesi ile zafere ulaşıldığını söyledi.

Yırık, "Türkü, Kürdü, Arabı, Çerkezi, Lazı, Hakkari'den Edirne'ye kadar her ilden mutlaka bir şehidin yattığı Çanakkale Destanı'nı çocuklarımıza, geleceğimize, milli birlik ve beraberlik ruhu ile çok iyi anlatmamız gerekir. Bu yarışmada verilen mesaj da budur. Ben okul idarecilerini ve öğrencileri kutluyorum." dedi.

Atak Koleji İlköğretim Okulu Müdürü Erdal Boz ise Atak Koleji olarak Mardin ili geneli düzenlenen Çanakkale Zaferi maket yarışması eser sergisine Nusaybin, Yeşilli, Kızıltepe gibi bir çok ilçeden 30'un üzerinde eser katıldığını belirtti.

Boz, "Okul olarak, Çanakkale Savaşı'ndan, ülkemiz insanlarının çok daha fazla bilgisi olması gerektiğine inanıyoruz.

Yeni yetişen neslin, ecdadımızın ne fedakarlıklarla bu vatanı bizlere emanet ettiğinin bilincinin oluşmasını istedik. Üzerinde yaşadığımız cennet vatanımızın kıymetini anlamamız gerektiği inancı ile düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğe katılım, bizleri de son derece memnun etmiştir.

Yarışmada, Nusaybin Cumhuriyet Ortaokulu'ndan Büşra Aktaş isimli öğrencinin eseri birinci seçilerek ödüle layık görüldü."