STAR ANA SAYFA - 21 Nisan 2014 Pazartesi

Hatay Reyhanlı Patlaması video

Hatay Reyhanlı Patlama anı herkes dehşeti yaşadı. Hatay Reyhanlı Patlama'nın şiddeti. Hatay Reyhanlı Patlaması olay yeri.
Hatay Reyhanlı Patlaması video
Hatay Reyhanlı Patlama anı herkes dehşeti yaşadı. Hatay Reyhanlı Patlama'nın şiddeti. Hatay Reyhanlı Patlaması olay yeri.

İşte en güncel rakamlar;

ÇELİK: ÖLÜ SAYISI 46 OLDU
AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Hatay'daki çifte saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Reyhanlı'daki bombalı saldırıda 46 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Çelik, yaralanan 51 kişinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.
BAŞBAKAN YARDIMCISI BEŞİR ATALAY: 41 KAYIP, 140 YARALI
19.00 İki büyük patlamanın yaşandığı Hatay Reyhanlı'ya ulaşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, patlamalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 42'e ulaştığını, 140 dolayında vatandaşın da olayda yaralandığını açıkladı.
İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER: ÖLÜ SAYISI 40 OLDU
17.18 İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalarda, 40 kişinin öldüğünü, 29'u ağır 100'e yakın kişinin yaralandığını söyledi.
Güler ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Reyhanlı'daki patlamalar nedeniyle Mardin'deki programlarını iptal ederek, Hatay'a gitmek üzere Mardin Havaalanı'na geldi.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, burada AA muhabirinin Reyhanlı'daki patlamalara ilişkin sorusu üzerine, "40 ölü, 29'u ağır 100'e yakın yaralı var" dedi.
Güler ve Müezzinoğlu'nun, Malatya'dan gelecek uçakla Hatay'a gidecekleri bildirildi.
17.00 ADALET BAKANI SADULLAH ERGİN: ÖLÜ SAYISI 30
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'daki patlamada ölü sayısının 30 dolayında olduğunu belirtirken olaydan etkilenenlerin sayısının 100 dolayında olduğunu söyledi. Ergin, Hataylı hemşehrilerine sağduyu çağrısında bulunurken bunun tesdafi olmadığını bir anlamı olduğunu, bunu da tüm vatandaşların bildiğini söyledi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Reyhanlı'daki patlamaların, Hatay insanını bir yere sevk etmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek, "Hem Hataylı hem Reyhanlılı kardeşlerim, bu tertip girişimlerini algılayacak olgunlukta, basirette, ferasette. Geçtiğimiz 2 sene bunu çok güzel gösterdiler. Bundan sonraki bu tür tertiplere karşı da gerekli sağduyuyla hareket edeceklerine inanıyorum" dedi.

MUAMMER GÜLER: 20 ÖLÜ, 46 YARALI VAR
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalara ilişkin olarak, "Son aldığımız rakamlara göre ölü sayısı 20, yaralı sayısı 46'ya yükseldi. Bölgeye çok sayıda ambulans ve uçak ambulans gönderildi" dedi.
Güler, Mardin Atatürk Kültür Merkezi'nde, Reyhanlı ilçesindeki patlamalarla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da 2 ayrı yerde patlama olduğunu bildirdi.
Aldıkları son rakamlara göre ölü sayısının 20, yaralı sayısının da 46'ya yükseldiği bilgisini veren Güler, Malatya'dan gelecek bir uçakla Hatay'a gideceğini kaydetti.
"Bunun birinci hedefi çözüm sürecidir. Ve bu işin içinde olanlar malumlarınızdır" diyen Bakan Güler, şöyle konuştu:
"Bizim civarımızdaki yerlerde maalesef bu sürecin kendilerine olacak etkilerini de hesap ederek ve Türkiye'deki huzurun zaten hiçbir zaman olmasını istemediler. Ama bu süreçte bizim sahiplendiğimiz insanlar bu konudaki gayretlerimizi insani yaklaşımlarımızı biliyorlar. Buna rağmen yürütülmek istenen başka bir çalışma da var. Türkiye, Allah'ın izniyle bunların üstesinden gelir. Kimse Türkiye Cumhuriyeti ile aşık atmaya onun gücünü denemeye kalkmasın. Onun hesabını görecek bir gücümüz var. Ancak kalleşçe, alçakça, masum savunmasız insanlara bu şekilde daha önce yapıldığı şekilde gayretler var. O gayretler hiçbir zaman sonuç almaz. Bizim birliğimizi beraberliğimizi aksine daha da pekiştirir."
Bu acıların, yaraların hemen sarılması gerektiğini kaydeden Güler, "Şu anda bize çok kötü manzaralar da intikal ediliyor oralardan. Derhal uçak ambulanslar, ambulans helikopterler olay yerine ulaştırıldı. Gerekli güvenlik takviyesi de yapılıyor. Devletin bütün gücü imkanı oraya sevk edilmiş durumda. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralıların da inşallah en yakın zamanda şifaya kavuşmasını diliyorum" diye konuştu.
Olayı gerçekleştirenleri eninde sonunda bulup gerekli cezayı vereceklerini vurgulayan Güler, "Tabii bu ortamda biz yine de işimizi yapmalı hedeflediğimiz bütün çalışmaları sonuna kadar eksiksiz gerçekleştirmeliyiz. Bu olaylar bizim çalışma azmimizi asla eksiltmemeli. Çözüm sürecinin bu tür provokasyonlarla kesilmek istendiğini biliyorduk. Maalesef böyle bir şey gerçekleşti. Muvaffak olmaları asla ve asla mümkün değildir" ifadelerini kullandı.
BİR EV ÇÖKTÜ, ELEKTRİKLER KESİLDİ
Reyhanlı Belediyesi'nin de bulunduğu Atatürk Caddesi'nde art arda meydana gelen 4 patlamada çok sayıda kişi yaralanınca onlarca ambulans bölgeye sevk edildi. Belediye binası yakınındaki ahşap bir ev patlamanın etkisiyle çöktü.
Patlamanın etkisiyle ilçede elektrikler de kesildi. Polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.