STAR ANA SAYFA - 25 Temmuz 2014 Cuma

Yerel Seçim anketi sonuçları 2014 (Son Yerel Seçimler anket sonuçları 2014)

Ve artık Yerel seçim 2014 için için 2 hafta gibi kısa bir süre kaldı ve seçime girecek partiler için son bir seçim anketi daha yapıldı. Yerel Seçim anketleri ve sonuçları bu sayfada yer alacaktır.
Yerel Seçim anketi sonuçları 2014 (Son Yerel Seçimler anket sonuçları 2014)
Ve artık Yerel seçim 2014 için için 2 hafta gibi kısa bir süre kaldı ve seçime girecek partiler için son bir seçim anketi daha yapıldı. Yerel Seçim anketleri ve sonuçları bu sayfada yer alacaktır.

2014 30 mart yerel seçimlerinde hangi parti anket sonuçlarına göre daha başarılı ? İşte anket şirketlerinin yaptığı en son yerel seçim anketi ve sonuçlarını sizlere aktarıyoruz.

Ve işte herkesin merak ettiği Son 3 Anket sonuçları burada.

Gerçekten Seçim yaklaştıkça politik mücadele hızlanıyor. Ülke tarihinin en sert seçim kampanyası yaşanıyor. Yayman, yerel seçimi Bekir Ağırdır (KONDA), İbrahim Uslu (ANAR) ve Adil Gür'le (AG) konuşup analitik bir değerlendirme yapmaya çalıştı. Bu isimler objektif değerlendirmeleriyle bilinen saygın isimler.

3 İSMİN VURGULADIĞI 6 TEMEL NOKTA

Üç ismin vurguladığı altı temel nokta var.

Birincisi, yerel seçim referanduma dönüştü ve bu durum muhalefetin aleyhine işliyor.

İkincisi, toplumsal ve siyasal kutuplaşma tarihte görülmemiş biçimde yükseliyor.
Üçüncüsü, partilerin kalelerinde bir değişiklik olmayacak.

Dördüncüsü, muhalefet topluma bir ütopya ve gelecek vaat etmediği müddetçe iktidar alternatifi olamaz.

Beşincisi, Ak Parti genel seçime göre oy kaybetse dahi birinci olacak.

Altıncısı, CHP genel seçimlere göre oylarını artıracak.

Kamuoyu araştırmalarının duayen ismi Bekir Ağırdır, biz duygusunun parçalandığını, toplumsal kutuplaşmanın ötesine geçen bir polarizasyon yaşandığını ve halkın son tartışmalardan etkilendiğini dile getirirken bunun seçmen tercihine nasıl yansıyacağının henüz bilinmediğini söyledi.Toplumun Ağrı eşiğinin düştüğüne dikkat çeken Ağırdır, her gün yeniden üretilen kutuplaşmanın iktidarın işini kolaylaştırdığını belirtti.

İSTANBUL ANKARA İZMİR VE DİYARBAKIR EL DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Bekir Ağırdır, bu soruya politik değil sosyolojik bir cevap veriyor. Kutuplaşmanın muhalefet için tuzak bir strateji olduğunu belirten Ağırdır, muhalefetin sadece eleştirerek oy almayacağını ve seçmene yeni bir gelecek vaat etmesi gerektiğini ifade etti.

SEÇMEN SADAKATİ EN YÜKSEK PARTİ

Ak Parti seçmeninde hoşnutsuzluğun arttığının altını çizen Ağırdır, ancak bunun kısa vade de parti tercihini değiştirmeyeceğini belirtti. Seçmen sadakatinin en yüksek partinin AKP olduğunu ifade eden Ağırdır, Ankara, İstanbul, İzmir veDiyarbakır'da sürpriz beklemediğini fakat seçime daha yirmi gün olduğunu söyledi.
ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ise somut rakamalar veriyor. Ankara veİstanbul'u Ak Parti'nin, İzmir'i CHP'nin, Diyarbakır'ı BDP'nin kazanacağını belirten Uslu, muhalefetin yeniden ideolojik bir kampanyaya döndüğünü, rasyonel bir kampanya yürütemediğini belirtti. Uslu, dört büyük şehirde değil Akdeniz ve Karadeniz'de sürpriz beklediğini vurguladı.

ADİL GÜR: ASIL SÜRPRİZİ BDP YAPACAK

Adil Gür ise partilerin kalelerinde bir değişiklik olmayacağını, asıl sürprizi BDP'nin yapacağını ifade etti. Gür, AK Parti de büyük kopuşların olmamasını üç nedene bağlıyor. Birincisi seçmen sadakati yüksek olduğu için kutuplaşma Erdoğan'ın işine geliyor. İkincisi tüm yaşananlara rağmen muhalefet iktidar alternatifi olamıyor. Üçüncüsü Türkiye tüketim toplumu oldu, herkes borçlu ve istikrar sürsün istiyor.

TÜRKİYE GENELİNDE SON DURUM

BEKİR AĞIRDIR (KONDA)
AK PARTİ: % 42-43

http://fotogaleri.stargazete.com/album/haber/691315/1/Guncel


Bekir Ağırdır, somut rakam vermekten uzak duruyor. Ancak kutuplaşmanın devamında Ak Parti'nin yerel seçimde % 42-43 oy alacağını muhalefetin sadece yolsuzluklar üzerinden hükümeti iktidardan indiremeyeceğini belirtti. Muhalefetin inşacı bir dil kullanmadığını söyleyen Ağırdır, kimlikler üzerinden yapılan rekabetin iktidar alternatifi çıkarmayacağını vurgulama gereği duyuyor.

İBRAHİM USLU (ANAR)

AK PARTİ: % 45 (GENEL SEÇİM: % 48)
CHP: % 28-29
MHP % 14

İbrahim Uslu ise hafta içinde yaptıkları son ankette AK Parti nin yerel seçim oyunun % 45 olduğunu belirtirken genel seçimde bu oyun üç puan artarak % 48'e ulaştığını özellikle belirtti. CHP'nin MHP tabanından ve küçük partilerden oy alarak % 28-29'a ulaştığını belirten Uslu, MHP'nin oyunun ise % 14 bulduklarını ifade etti.

ADİL GÜR (A&G)

AK PARTİ: %46-47
CHP: % 26-27
MHP: % 14-15

Türkiye geneliyle ilgili Adil Gür ' AKP 'nin yerel seçim oyunun % 46-47, CHP'nin % 26-27, MHP'nin % 14-15' olduğunu söyledi. Bununla birlikte bu seçimlerde partilerin yıldızlı bir başarıya imza atmasının zor olduğunu ve kazananı olmayan bir seçim yaşanacağını belirtti.


u arada sizlere şuanki tablo ve yine diğer seçim anketleri hakkında son dakika haber ve gelişmelerini sunmaya ve aktarmaya devam edeceğiz.