STAR ANA SAYFA - 28 Ocak 2015 Çarşamba

´Süt´le ilgili beklenen açıklama

 • 03.05.2012  13:41 | Güncelleme: 28.08.2012  11:12

 • Prof. Dr. Erol, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi´nde düzenlenen ´´3. Gıda Güvenliği Kongresi´´nde basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevapladı.

  Olayın sütten kaynaklı bir gıda zehirlenmesi olarak değerlendirildiğini hatırlatan Erol, bunun söz konusu olmadığını söyledi.

  Bunun laktoz intoleransına dayalı bir problem olduğunu belirten Erol, ´´Ancak bütün bunlara rağmen emin olmak için problemin görüldüğü bütün illerden örneklerimizi aldık. Bununla ilgili gerekli tetkiklerimizin bir bölümü çıktı, bir bölümü devam ediyor. Ancak şu ana kadar hiçbir problem yok. Ne bozuk, ne tarihi geçmiş sütler. Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık tehdidi, bozulma tehdidi söz konusu değil, herhangi bir sağlık problemine ya da bozulmaya neden olan bir bakteri veya mikrobiyolojik tehlike bulgusu da yok´´ diye konuştu.

  Erol, dağıtılan sütlerin çok yüksek miktarda olduğuna işaret ederek, buna ilişkin olarak bazı çocuklarda böyle bir reaksiyon görülebileceğini ifade etti.

  Konuyla ilgili tetkik sürecini başlattıklarını dile getiren Erol, şunları kaydetti:

  ´´Toplam 7.2 milyon kutu süt dağıtıldı, etkilenen çocuk sayısına baktığımızda çok sınırlı sayıda. Tabii bunu da dikkate alıyoruz ama böyle bir problem olmuş olsaydı, bu çocukların hemen hemen büyük bir bölümünde bu olumsuzluğu, bu sağlık tehlikesini görürdük. Ancak belli yerlerde, belli çocuklarda böyle bir reaksiyon var, hekimlerimizin açıklamaları bu yönde, intolerans olabileceğine ilişkin. Netice itibarıyla bizim elde ettiğimiz bulgular yönüyle, sağlık yönüyle bir sorun yok. Onlarla ilgili sonuçlar çıktığında da bakanlık olarak gerekli açıklamayı yapacağız.´´

  -´´Böyle bir programda seçebileceğimiz en güvenli süt UHT´´-

  Prof. Dr. Erol, bir gazetecinin, bazı uzmanların UHT süt yerine günlük kutu süt dağıtılması gerektiğini söylediğinin hatırlatması üzerine, ´´Takdir edersiniz ki her gün 7.2 milyon kutu sütü dağıtacaksınız. Bu, haziran ayına kadar devam edecek. Her gün kutu sütünü, onun tabii belli koşullarda transferi gerekir. En güvenli süt, UHT süttür. Çünkü UHT sütte 140 santigrat derece gibi yüksek ısı işlemi uygulanıyor. Buradaki bakteriler, mikroorganizmalar hepsi inaktif hale getiriliyor. Bunu oda sıcaklığında 3-4 ay muhafaza edebiliyoruz, dolayısıyla böyle bir programda seçebileceğimiz en güvenli süt UHT süttür´´ şeklinde konuştu.

  Süt dağıtımı uygulamasının devam edip etmeyeceği sorulan Erol, ´´Evet, devam edecek. Bu program, son derece güvenli bir programdır. Bu programın asıl amaçlarından biri, belli yaş grubundaki çocuklara belli miktarda, belli bir süre için hayvansal proteini süt marifetiyle vermek. Aynı zamanda süt tüketim alışkanlığını geliştirmek, süt arzının fazla olduğu dönemlerde de sektörümüzde bir regülasyona gitmek. Yani çok amaçlı, çok faydalı bir proje. Çok önemli bir proje, belli maliyeti olan bir proje ve bu projeyi ülke adına önemsiyoruz´´ cevabını verdi.

  Erol, ailelere seslenerek, ´´Aileler herhangi bir endişe duymasınlar, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil, mikrobiyel zehirlenme olayı sıkıntısı söz konusu değil´´ dedi.

  Prof. Dr. Erol, ´´Eğer sorunun süt firmalarından kaynaklı olduğu ortaya çıkarsa bir işlem yapılacak mı?´´ şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

  ´´Eğer herhangi bir ihmal söz konusu olur ise onunla ilgili elbette gerekli işlemleri yaparız. Bu konuda mevzuatımız açıktır. Eğer üretime yönelik bir sıkıntı olursa o cezalar verilir. Para cezası olur, üretimin durdurulması olur, ürünün toplatılması olur. Ancak ilk yapılacak işlerden biri,ürünün toplatılması, imhasıdır. Zararın devamını önlemek için önce bu yapılır.´´

  SEBEP SÜT HAZIMSIZLIĞI

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, süte karşı hassasiyeti olan öğrencilere yoğurt veya ayran verilebileceğini söyledi.

  ´Sağlıkta İletişim Sağlıklı İletişim´ toplantılarına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sütlerin öğrencileri zehirlediği iddialarıyla ilgili soruları cevapladı. Sağlık kurumlarından gelen verilerin süt şekerine dair hazımsızlık ve hassasiyeti gösterdiğini belirten Akdağ, bu öğrencilerin yoğurt veya ayran verilmesinin güneme gelebileceğini kaydetti.

  MEHDİ EKER´DEN ´SÜT´ AÇIKLAMASI

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dün okul sütünden rahatsızlanan öğrencilere ilişkin olarak, sağlık kuruluşlarından aldıkları bilgilere göre, dünkü şikayetlerinin çoğunun süte olan hassasiyetle ilgili olduğunu söyledi.

  AA muhabirine yaptığı açıklamada dün 75 ilde süt dağıtımının yapıldığını belirten Eker, bazı vilayetlerde çocukların şikayetler sebebiyle hastanelere başvurduğunu anlattı. Bakan Eker, son durum itibarıyla Diyarbakır´da, gözlem altında olan 7 öğrencinin, Sivas´ta da bir kaç öğrecinin bulunduğunu, diğer öğrencilerin de dün ayakta tedavi edilerek evlerine gönderildiğini söyledi. Bu öğrencilerin de genel durumlarının iyi olduğunu anlatan Eker, ´´Ben geçmiş olsun dileklerimi bütün çocuklarımıza sunmak istiyorum´´ dedi.

  Şikayet olan illerle ilgili teknik ve idari inceleme başlattıklarını bildiren Eker, bazı illerden süt numunelerinin alındığını ve bunların analizlerinin yapıldığını ifade etti.

  Analizlerin bir iki gün içerisinde sonuçlarının alınacağını belirten Eker, şunları kaydetti: ´´Her ihtimale karşı da bazı illerdeki sütler onların o serileri piyasadan çekildi, laboratuvar sonucu kesinleşinceye kadar, kesinleşince eğer bir şey yoksa zaten devam eder, ama biz teknik olarak sağlığa aykırı bir durum tespit edersek, onlarla ilgili gerekli işlem yapılacak. Sadece o sütler çekildi, o seri o parti çekildi, onlar yeni sütlerle değiştiriliyor, uygulama sürüyor.´´

  -´´Zehirlenme değil, süte hassasiyet´´-

  Okul sütü projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Eker, böyle önemli bir projenin titizlikle izlenmesi takip edilmesi gerektiğini kendilerinin de olabildiğince bütün tedbirleri aldıklarını söyledi.

  Sağlık kuruluşlarından aldıkları bilgilere göre dünkü şikayetlerinin çoğunun süte hassasiyetle alakalı olduğunu belirten Eker, şöyle devam etti:

  ´´Vakaların çok azında bir gıda zehirlenmesi belirtileri var, onların dışındakilerin çoğunun süte karşı hassasiyetle alakalı olduğunu sağlık kuruluşları söylüyor. Dolayısıyla bunun belki biraz daha bilgilendirilmesinin daha iyi yapılması gerekiyor. Zaten gerekli eğitim verildi, ailelere form dağıtıldı. Çocuklardan süte hassasiyeti olanlara, süte alerjisi olanlara zaten verilmedi. Hatta kanaat bildirmeyenlerle ilgili olarak da sütün dağıtılmadığı yönünde biz bilgi aldık. Bu konuda belki biraz daha iyi bilgilendirme yapılması lazım özellikle uygulanmasıyla ilgili, sütün dağıtılmasıyla ilgili. Bazen çocuklarımız aç karnına gelebiliyor kahvaltı yapmadan gelebiliyor, bu konularla ilgili bilgilendirme yapılması lazım.´´

  Bakan Eker, yaşanan vakaların gıda zehirlenmesi olması halinde daha ağır sonuçların ortaya çıkması gerektiğini kaydetti.