STAR ANA SAYFA - 27 Ocak 2015 Salı

Kafkas diasporası İstanbul´da buluşuyor

  • 09.05.2012  17:29 | Güncelleme: 28.08.2012  11:15

  • İSTANBUL (İHA) - Kafkasyalı mülteci ailelere yardımlarıyla tanınan İMKANDER tarafından organize edilen ve 13 Mayıs pazar günü Haliç Kongre Merkezi´nde saat 09.00´da başlayacak konferansa yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda kişi katılacak. 1917´de kurulan, fakat daha sonra Rusya tarafından işgal edilerek ortadan kaldırılan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti´nin kuruluş yıldönümünde yapılacak etkinlik, Çeçen, İnguş, Çerkes ve Dağıstanlıların yanısıra Karaçay, Kumuk ve Nogay gibi Türk topluluklarını bir araya getirecek.


      Kafkas diasporasının farklı halkları, bugüne kadar kendi yaşadıkları sürgünlerin yıldönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenlemişlerdi. Fakat bu konferans Kafkas diasporasının tüm bileşenlerini yüz yıllık bir aradan sonra bir araya getirmesiyle bir ilke imza atacak.


      Bir suikast sonucu öldürülen Çeçen lider Cevher Dudayev´in eşi Alla Dudayeva´nın açılış konuşmasıyla başlayacak etkinliğe çok sayıda insan hakları aktivisti de iştirak edecek. Kafkasya´nın bağımsızlık mücadelesine destek veren Budist rahip Junsei Terasawa, Çeçen mültecilerin Kuzey Avrupa´daki haklarını savunan Finlandiyalı aktivist Mikael Storsjö savaş mağduru Çeçen çocuklar için Japonya´da yardım kampanyası başlatan Yukiko Kikuchi gibi isimler konferansa katılacaklar.