STAR ANA SAYFA - 28 Ocak 2015 Çarşamba

Akdeniz ve Ege´de 6.0 büyüklüğünde deprem

 • 10.06.2012  15:52 | Güncelleme: 28.08.2012  11:25

 • AKDENİZ Bölgesi ve Güney Ege, bugün öğleden sonra Richter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğündeki depremle sallandı.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü´nün merkez üssünü Ölüdeniz açıkları olarak saptadığı deprem saat 15.44´te meydana geldi. Yerin 19.6 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Antalya´dan İzmir´e kadar geniş bir alanda hissedildi. Başta Fethiye ve Marmaris olmak üzere merkez üssüne yakın yerleşim alanlarında şiddetli hissedilen deprem sıralında halk panik içinde sokaklara döküldü.

  İlk belirlemelere göre depremde, Fethiye ve Marmaris´te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu belirtildi.

  "30 SANİYE SÜRDÜ"

  Deprem haberinin duyulmasının ardından Kandilli Rasathanesi´nin internet sitesi çöktü. Depremi yaşayanlar, sarsıntının çok şiddetli olduğunu ve depremin 30 saniye boyunca hissedildiğini söyledi.

  FETHİYE´DE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLDİ

  Fethiye’de vatandaşlar sokağa dökülürken camdan ve balkondan atlayanların olduğu öğrenildi. Fethiye´de ayrıca elektrik ve internet bağlantısının kesintiler yaşanıyor.

  Yakın tarihlerde bölgede art arda depremler yaşanmıştı.

  Bölgede son bir ayda irili ufaklı yaklaşık 200 sarsıntı meydana gelirken 5 haziranda Marmaris 4.6, 9 haziranda Muğla Köyceğiz 4.2 büyüklüğünde depremlerle sallanmıştı.

  BİNALAR HASAR GÖRDÜ, BABADAĞ´DAN KAYALAR KOPTU

  Ölüdeniz´deki bazı binalar ve apart otellerle Hisarönü´ndeki binaların duvarları çatladı, bazı binalarda bacalar yıkıldı. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ´dan kopan kayalar, zirveye giden yolu kapattı. Fethiye ilçe merkezi ile bazı köylerde binalar hasar oluştu. Marmaris´te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, kimsenin yaşamadığı harabe birkaç bina da yıkıldı.

  Diğer yandan Antalya´nın Kumluca İlçesi´nde deprem nedeniyle korkan Ali Fuat İşitemiz birinci kattaki evinden balkonunda atlayarak yaralandı. Kumluca Devlet Hastanesi´ne götürülen İşitemiz´in sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

  PROF. DR. AHMET ERCAN: "BEKLENEN DEPREM DAHA BÜYÜK"

  Geçen yıl böyle bir deprem beklendiğini söylemiştim. Fethiye’de aşağı yukarı 40 yıldır bir deprem olmuyordu. Fethiye her zaman bizim deprem beklediğimiz bir yerdir. Deprem süresini doldurmuştu. Fethiye’de beklenen deprem daha büyüktür.

  6-7 KİŞİ HASTANELERE BAŞVURDU

  Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Akdeniz´de merkez üssü Ölüdeniz açıklarında 6.1 şiddetinde meydana gelen depremle ilgili olarak, ´´Bize gelen bilgilere göre hastanelere 6-7 kişi intikal etti. Bunlar da deprem esnasında korkuyla balkondan, pencereden atlayan kişiler´´ dedi.

  Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın meydana gelmesinin ardından 112 Acil Servis ve UMKE ekiplerinin Fethiye Ölüdeniz´e sevk edildiğini söyledi.

  ´´Bize gelen bilgilere göre hastanelere 6-7 kişi intikal etti. Bunlar da deprem esnasında korkuyla pencereden atlayan kişiler´´ diyen Tekin, ´´Ölüdeniz başta olmak üzere bölgeden gelen ihbarlar değerlendiriyor. Yoğun bir telefon trafiği var. Henüz net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak bize ulaşan can kaybı bilgisi yok´´ diye konuştu.

  Öte yandan depremin hissedildiği Muğla kent merkezinde de vatandaşların panik içinde ev ve işyerlerinden çıktıkları gözlendi. Vatandaşların sokaktaki tedirgin bekleyişi sürüyor.

  "BİNAMIZ YATTI KALKTI"

  Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz deprem anını şu sözlerle anlattı:

  “Çok şiddetli bir deprem yaşadık. Büyük deprem yaşandı. Şu anda bir paniğimiz yok. Herhangi bir yıkım, yaralanma ölüm de yok. Balkondan atlayanlar oldu kulağımıza geldi. İnşallah arkası gelmez diye umuyoruz.

  Fethiye bölgesi Türkiye’nin en alçak yapılaşmasıdır, biz de iki katlı yapılanma var. Biz de şu an kötü bir durum yok. Binamız sanki yattı kalktı, çok uzun geldi, sanırım 35-40 saniye sürdü.”