STAR ANA SAYFA - 26 Ocak 2015 Pazartesi

Paketten 1.8 milyon aboneye kaçak elektrik piyangosu çıktı

 • 05.07.2012  00:13 | Güncelleme: 28.08.2012  11:32

 • KAMUOYUNDA ‘3. Yargı Paketi’ olarak bilinen ve TBMM tarafından kabul edilen yargı hizmetlerinin hızlandırılmasına ilişkin yasa tasarısı ile kaçak elektrik kullanan yaklaşık 1 milyon 850  bin aboneye dolaylı af geldi. Tasarıda yer alan hükümlerden, kaçak elektrik kullandığı tespit edilen elektrik aboneleri de yararlanacak. Söz konusu aboneler, kaçak kullandıkları bedelleri öderlerse, haklarında dava açılmayacak.

  3 yıla kadar hapis cezası var

  Yargı paketinde,  kaçak elektrik ve su kullanma eylemi, hırsızlık suçu kapsamından çıkarılarak, karşılıksız yararlanma olarak kabul edildi. Ve tasarıda, 2 yıldan 5 yıla kadar olan eylemin cezası 1 yıldan 3 yıla kadar olarak yeniden belirlendi. Bu kapsamdaki suçlulara da etkin pişmanlık hakkı verildi. Buna göre, soruşturma tamamlanmadan zararı ödeyenler hakkında kamu davası açılmayacak. Kamu davası aşamasında yapılan ödemelerde ise cezalarda indirime gidilecek. Mevcut düzenlemeden, kaçak elektrik ve su kullandığı tespit edilen veya haklarında soruşturma, dava açılan kişiler de yararlanacak. Bu kapsamda kaçak elektrik kullanan 1 milyon 850 bin kişinin olduğu bildirildi. Söz konusu kişiler, zararları karşılaması halinde, hapis cezası riskinden kurtulacaklar. Su ve doğalgazı kaçak kullanan aboneler de, zararları karşıladıkları takdirde hapis cezası almayacaklar. Tasarıda, elektrik ve suyu kaçak kullanan vatandaşlara, zararları ödemeleri için altı aylık süre verildi.

  Etkin pişmanlık iki kez kullanılabilecek

  Yargı paketi yasasında yer alan etkin pişmanlık hakkının suiistimal edilmemesi için de sınırlama getirildi. Buna göre bir abone, etkin pişmanlıktan sadece iki kez yararlanabilecek. Örneğin, kaçak elektrik kullandığı tespit edilen bir abone, pişman olduğunu beyan ederek, zararın tamamını karşılayacak. Söz konusu vatandaş hakkında soruşturma açılmayacak. Aynı vatandaş, bu hakkı iki kez kullanabilecek. Aynı eylemi üçüncü kez gerçekleştirirse, bu kez pişmanlık hakkından yararlanamayacak ve hakkında doğrudan soruşturma başlatılacak.

  Üretim de tüketim de arttı

  Öte yandan Türkiye’nin elektrik tüketimi, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.3 artarak 20 milyar 40.2 milyon kilovatsaate (kWh) ulaştı. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) haziran ayı geçici işletme sonuçlarına göre, Haziran’da elektrik üretimi de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.9 artarak 19 milyar 840.5 milyon kWh oldu. Yılın ilk yarısında ise Türkiye’nin elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.2 artarak 118 milyar 851 milyon kWh, tüketimi ise yüzde 8.1 artarak 119 milyar 389.2 milyon kWh oldu. Enerji eksiği yurt dışından alınan 2 milyar 324 milyon kWh enerji ile karşılanırken, yılın ilk yarısında yurt dışından alınan elektrik geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.7 artış gösterdi.