STAR ANA SAYFA - 30 Ocak 2015 Cuma

40 yaş hediyesi olarak bir çocuk daha doğurmak istiyorum

 • 21.07.2012  00:30 | Güncelleme: 05.09.2012  07:57

 • ASLI GÜR / aslid@stargazete.com

  SUNA, Kemal, Osman, Cenk ve son olarak Selma... 35 yaşında beş çocuklu bir anne Ayşe Kucuroğlu. Bebek’teki   şirin restoranı Happily Ever After ile adından sık sık söz ettiren Kucuroğlu, beşinci çocuğu Selma’yı yaklaşık iki ay önce dünyaya getirdi. O, beş  çocuk annesi ama iş hayatından da geri kalmadı. 1 Temmuz’dan itibaren Hilton Dalaman Hotel’e Happily Ever After mönüsü hazırlamaya başlayan Kucuroğlu bu yeni projesi için çok heyecanlı.

  Kucuroğlu, Hilton Dalaman’da mönü hazırlama teklifinin otelden geldiğini anlatıyor. Zaten kendisi de geçen yaz birkaç haftasını burada geçirmiş. Sevdiği bir otel olduğu için mönü hazırlama fikrinin kendisine uzak gelmediğini belirten Kucuroğlu, geçen nisan ayından bu yana mönüyle uğraştığını anlatıyor: “Baharda teklif gelince çok heyecanlandım. Hamileliğimin altıncı ayındaydım. Otelin executive şefi Kahraman Bıyıklı da Happily Ever After’ın mönüsünü hazırlayıp başında durduğum, İstanbul’da hit bir restoran olduğu ve daha yerel lezzetlerle uğraştığım için benimle çalışmak istemiş. Zaten ben de oteli seviyordum, tanıyordum, buraya gelecek misafirlerin ne isteyeceğini çok rahat kestirebiliyordum. Geçen yıl otelde kalırken üm mutfakları saatlerce dolaşıp yemek üstüne uzun sohbetler yapmıştık. Kahraman ustanın tecrübelerinin kokusuyla yemek pişirmek iyi oldu! Happily Ever After’daki mönüde sadece küçük değişiklikler yaparak buraya uyarladım. Yaza uygun ve otel tertibinden farklı lezzetler hazırladık.”

  AHTAPOT BEĞENDİ ÜZERİNDE

  Restoranda Chefs Table başlığı altında iddialı bulduğu ve kendi seçtiği yemeklerden bir mönü de sunuyor, Ayşe Kucuroğlu. Bu sayede isteyenler azar azar tüm lezzetlerden tadabiliyor. Mönüde sekiz başlangıç, sekiz ana yemek, iki salata ve iki tatlı olmak üzere toplam 20 farklı çeşit olduğunu söylüyor: “Izgara hellimli pazı dolma Ege zeytinli, ahtapot beğendi, fener kavurma, fırınlanmış keçi peyniri, kalamar dolma gibi lezzetler var. Ayrıca dondurmalı profiterol ve çilekli milföy adlı iki soğuk tatlımız bulunuyor. Bu tatılarla kalamar dolma ve ızgara hellimli pazı dolma çok seviliyor. Hatta ikişer ikişer yiyenler var. Mönü fiyatları ise kişi başı 25 euro. Kıbrıs’tan da Malatya’dan da yurtdışından da gelen misafirlerimiz var. Şimdiye kadar hiçbir Avrupalı, patlıcan beğendi üstünde ızgara ahtapot yememiştir. Dolayısıyla çok hoşlarına gidiyor. Örneğin lahana sarma da değişik geliyor ve sıkça tercih ediyorlar. Bu beni de mutlu ediyor.”

  Hep kafa sayıyorum  boynuma düdük asacağım

  BEŞ çocukla birlikte Ayşe Kucuroğlu’nun hayatında ne değişti? Arabaya sığamadıklarını ve evdeki desibelin arttığını belirten Kucuroğlu, artık gerçeklerle uğraştıklarını anlatıyor: “Hep kafa sayıyorum, işin en stresli kısmı. Eğer beşini bir arada bulamazsam sorun var demektir. Bu yüzden boynuma düdük assam yeridir. Uçakta, plajda insanlar tuhaf tuhaf bakıyor tabii. her şey bir yana bu çocukları kendimizden çoğalttık. Her çocuktan sonra bazı korkularım azalıyor. Örneğin önceleri uçak korkum vardı artık yavaş yavaş yendim. Kendimle ilgili her şey ikinci, üçüncü sıraya düştü çocuklar doğduktan sonra. Elbette kendime özen gösteriyorum ama öncelik her zaman çocuklarda. Eşim Taner ile ilişkimizde egoya, anlaşmazlığa vaktimiz olmuyor. Beş çocuk, daha inançlı olmayı gösterdi bize. Bu ulvi bir şey çünkü. Birbirimize sıkı sıkı tutunuyoruz ve hayatta hep birlikte durmalarını gösteriyoruz onlara.”

  ‘BEN KAHRAMANIM’ DEMİYORUM

  Kucuroğlu’na altıncı kez anne olup olmak istemediğini sorduğumuzda, yanıtı şaşırtıyor: “40’ımdan sonra 40 yaş hediyesi olarak bir çocuk daha doğurmak istiyorum. Çünkü çocuklarıma hayatta bırakabileceğim en güzel ve değerli şey bir kardeş. Çok kardeşli ailede büyümek daha güçlü, paylaşımcı olmalarını sağlıyor. Elbette Anadolu’da çok çocuk doğuran var, ben kahramanım demiyorum. Ama kozmopolit şehirdeyseniz aileyle birlikte olmak çok daha özel. Biz de üç kız kardeşiz ve hep bir arada büyüdük. Çocuklara koca koca banka hesapları ayarlamak bir yere kadar. İmkanları varsa kardeş versinler.”

  ‘Anne! karnında ne zaman bebek olacak?’

  AYŞE Kucuroğlu bu yoğunluğu arasında yaklaşık iki ay önce beşinci çocuğu Selma’yı dünyaya getirdi. Her çocukta yeniden başa döndüğünü ama bunun kendisine mutluluk getirdiğini belirten Kucuroğlu, artık daha tecrübeli olduğunu anlatıyor: “Hayatın tek mucizesini beş kez yaşamak! Bu müthiş bir duygu. Selma, Suna ile Osman karışımı... Çocuklar da birbirlerine çok alıştı. Zaten neredeyse her sene doğum yapmam da artık onlara normal geliyor. Hep hamile kalacağımı sanıyor, hatta ‘Karnında bir daha ne zaman bebek olacak?’ diye soruyorlar. Elbette kıskançlıklar, kavgalar oluyor ama çok mutlular. Birini yanlışlıkla fazla öptüysem hemen fark ediyorlar. Dolayısıyla hep adil olmam lazım. Dördüncü çocuğum Cenk hala minicik ama Selma’ya bayılıyor. Beşikleri yan yana, uyanır uyanmaz hemen gidip Selma’yı kontrol ediyor. Başını sürekli Selma’nın bacaklarına koymak istiyor, ‘Bebe, bebe’ diyerek peşinde dolaşıyor.”