STAR ANA SAYFA - 30 Ocak 2015 Cuma

Alaattin Çakıcı: O kaza olmasaydı Perinçek´in çocukları yetim kalacaktı

 • 26.07.2012  14:41 | Güncelleme: 28.08.2012  11:37

 • İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´de görülen 68´i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası´nın 209. duruşmasında tanıklar dinleniyor. Tanık olarak ifadesine başvurulan Hadi Özcan, kimlik tespiti sırasında nüfus kayıtlarında adının "Mehmet Özcan" olduğunu söyledi. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk´un nüfus kayıtlarında ´Hadi´ isminin olup olmadığını sorması üzerine Özcan, "Hadi yok ama, Hadi demeyince kimse tanımaz" diye cevap verdi.

  "ÇATLI BENİ ÖLDÜRECEKTİ, İBRAHİM ŞAHİN´E GİTTİM"

  Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, tanığa sanıkların isimlerini okuyarak tanıyı tanımadığını sorarak, davayla bildiklerini anlatmasını istedi. Tanık Özcan ise dava sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ü tanıdığını söyledi. Özcan, "Abdullah Çatlı beni öldürecekti. Bunu Yeşil´e söyledim. O da ´Çatlı, ortak iş yaptığı harkesi öldürür. Onun böyle bir ahlakı vardır´ cevabını verdi. Oysa Çatlı, resmi evraklar, silahlar ve polisler ile gezerdi. Devlet olarak bilirdim. Yeşil´den sonra da İbrahim Şahin´e gittim. O dönemde Özel Harekat Daire Başkanvekili´ydi. Onu da devlet olarak bilirdim. Çatlı konusunda yardım istemek için Şahin´e gittim. İbrahim Şahin halledeceğini söyledi ama beni başından savmış" dedi. Savcı Pekgüzel, tanık Özcan´a, Alaattin Çakıcı´yı tanıyıp tanımadığını sordu. Özcan, "Çakıcı hasımlarımla yatıyor. Kendisini tanımam da sevmem de" diye cevap verdi. 1996 yılına aranması üzerine o dönemde İzmit´te Alay Komutanı olan Veli Küçük´ü aradığını anlatan Hadi Özcan, "Veli Küçük ile telefonda görüştüm. Arandığımı ve teslim olmak istediğimi söyledim. O da ´Tamam gel´ dedi. 3-4 gün sonra polis geldi beni aldı" ifadelerini kullandı.

  Sorular üzerine Özcan, Veli Küçük ile hiç yüzyüze görüşmediklerini söyledi.

  ALAATTİN ÇAKICI: ÖLDÜRECEĞİM ADAMA BİLE ÖNCEDEN HABER VERİRİM

  Duruşmda tanık kürsüsüne ikinci olarak Alaattin Çakıcı çıktı. Yeminli olarak ifade veren Çakıcı´ya Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, davada yargılanan sanıklar tanıyıp tanımadığını sordu. Çakıcı, "Sedat Peker ve İbrahim Şahin´i tanırım" dedi. Mahkeme Başkanı Çalmuk´un, Veli Küçük´ü tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Çakıcı, "Ona sorun" diye cevap verdi. Başkan Çalmuk, "Biz sana soruyoruz" demesi üzerine Çakıcı bu sorunun Küçük´e ısrarla sorulmasını istedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, Çakıcı´yı uyararak "Burası mahkeme nasıl yönetileceğine biz karar veririz. Sorularımıza cevap ver, eğer cevap vermek istemessen buna da hakkın var. Ancak bu şekilde ters davranmaya devam edersen sana söz hakkı vermem" dedi. Mahkeme Başkanı Çalmuk, "Doğruyu söylemen için yemin edeceksin" demesi üzerine Çakıcı, "Ben yalan söylemem. Ben öldüreceğim adama bile önceden haber veririm" diye yanıt verdi.


  "ENGİN ALAN 1978´DE RET KİT GİBİYDİ ŞİMDİ KİLO ALMIŞ"


  Dava sanıklarından Sedat Peker´i 19 yaşından beri tanıdığını söyleyen Çakıcı, "Peker´i 1991 yılından sonra 2003 yılına kadar görmedim. 2003 yılında da Peker bir kez evime geldi" diye konuştu. Çakıcı, "Sanıklardan İbrahim Şahin´i 2. Şube Emniyet Müdür Yardımcısı´yken tanıdım. Yaptığı iki operasyan nedeniyle o bir kahramandır. Ama onun dışında kahramandır da diyemem, kahraman değildir de diyemem" diye konuştu. Korkut Eken´i MİT´ten tanıdığını, Engin Alan´la da Eken´in arkadaşı olması nedeniyle tanıştığını anlatan Çakıcı, "Engin Alan´ı en son 1978 yılında gördüm. O zamanlar Red Kit gibiydi, şimdi kilo almış" dedi. Çakıcı, "Davanın sanıklarından Hayrettin Ertekin´i kardeşimle ortak kuyumucu dükkanı olmasından dolayı tanıdım. Ancak en son 26 yıl önce gördüm. Mehmet Ağar´ı da tanırım ve severim. Ağar ile ilişkilerim polis-mahkum ilişkisidir. Bunları Mehmet Ağar´a kim yaptırdı, Hesap soracaksanız Tansu Çiller´e sorun, Hesap soracaksanız Mesut Yılmaz´a sorun?" diye konuştu.

  "11 HASTALIK VAR BENDE İMAN GÜCÜYLE YAŞIYORUM"

  Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk´un, Çakıcı´ya rahatsız göründüğünü, isterse oturarak ifadesine devam edebileceğini hatırlattı. Çakıcı ise "Oturamıyorum. 11 hastalık var bende. Neyle yaşıyorsun dersen iman gücüyle yaşıyorum" dedi. Duruşma Çakıcı´nın tanık olarak dinlenmesi ile devam ediyor. Bu arada CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da duruşmayı izledi.

  KORKUT EKEN VE YAVUZ ATAÇ BİZE ÖZEL EĞİTİM VERDİ

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon Davası´nda tanık Çakıcı´nın dinlenmesinin ardından savcının ve mahkeme heyetinin sorularını yanıtladı. Tanık Alaattin Çakıcı, Şenol Turan, Muhsin Karaman ve Murat Güler´le çok özel bir eğitime tabi tutulduklarını anlatarak, "Korkut Eken ve Yavuz Ataç bu eğitimde hocalık yaptı. Ayrı ayrı eğitim veriyorlardı. Beşinci olarak da Tevfik Ağansoy´u ben gruba aldırdım. Çok özel bir eğitimdi. MOSSAD ve CIA´nın verdiği eğitimler gibiydi" dedi. Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk görevlerinin ne olduğunu sordu. Çakıcı ise "Seyahat edip yurtdışında bilgi toplamaktı" diye cevap verdi.


  "HİRAM ABBAS DİZİSİ YAPILACAK ADAMDI"


  Mahkeme heyeti başkanı Çalmuk "Yurtdışında savunma amaçlı olarak atış serbest miydi?" diye sordu. Mahkeme Başkanı Çalmuk´un bu sorusuna cevap vermeyen Çakıcı ise mahkemenin bunu sorma hakkı olmadığını dile getirerek, "İstihbarat amaçlı olarak yurtdışına çıkıyorsunuz. Bir sürü adam sizi takip ediyorsa, size silah çekiyorsa siz de tepki verirsiniz. 30 defa ölümden döndüm" diye konuştu. Mahkeme Başkanı Çalmuk´un "Hiram Abbas ile ilgili ne biliyorsunuz?" sorusu üzerine Çakıcı şu cevabı verdi:


  "Tanırım, milletini toprağını seven biriydi. Hiram Abbas dizisi yapılacak adamdır. Ölmeden bana bir kaç gün önce telefon açarak yanıma geleceğini söyledi. Ancak bana gelmeden bir gün önce öldürüldü."


  Çakıcı sözlerine şöyle devam etti: "Koskoca MİT teşkilatı toprağın altındaki adamı buluyor. Kendi adamını (Hiram Abbas) neden ve nasıl bulamıyor? MİT´in küçük ayağı İsrail´de, büyük ayağı ise CIA ´dedir. Buna örnek mi istiyorsunuz. Bakın Hakan Fidan´ı nasıl ortaya çıkardılar, miadı doldu."


  "KAZA OLMASAYDI PERİNÇEK´İN ÇOCUKLARI YETİM KALACAKTI"


  Çakıcı, davanın sanıklarından Doğu Perinçek ile ilgili olarak da, "Mehmet Eymür adamlarından biri beni arayarak Doğu Perinçek öldürmeyi teklif ettiler. Ama ben bu teklifi reddettim çünkü Perinçek´i Mehmet Eymür öldürtüp benim üzerime suçu atacaklardı. Bu arada Susurluk Kazası oldu. Eğer Kaza olmasaydı Perinçek´in çocukları yetim kalacaktı" diye konuştu.


  VELİ KÜÇÜK: ALAATTİN ÇAKICI´YI TANIMIYORUM


  Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Veli Küçük´e, Çakıcı´yı tanıyıp tanımadığını sordu. Söz alan Küçük ise "Alaattin Çakıcı´yı tanımıyorum. Ancak Çakıcı´nın anlattıkları doğrudur" dedi. Bu sözler üzerine Çakıcı, "Doğru söyleyen adama ne diyeceksiniz savcım" diye konuştu.


  MAHKEME ALDIKLARI ARA KARARLARI AÇIKLADI


  Bu arada Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin aldıkları ara kararları avukatlara dağıttı. Mahkeme Heyetinin aldığı 5 sayfalık kararda 24 Mart 1978´de öldürülen Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz cinayetiyle ilgisi olduğu anlaşılan Özel Harp Dairesi konulu meclis araştırma raporunun TBMM Başkanlığı´ndan istenmesine karar verdi. Öz´ün hazırladığı ve 1977´de Bülent Ecevitin hükümeti kurmasından hemen sonra Başbakanlığa verdiği raporun Başbakanlık´tan istenmesini karar veren heyeti kararda özetle şu ifadelere yer verdi:


  "Öz´ün hazırlığını yaptığı soruşturma evrakının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden istenilmesine, Savcı Doğan Öz´ün katledilmesiyle ilgili iddianame ve bu iddianame kapsamında açılan dosya içerisinde varsa Doğan Öz´ün hazırladığı raporun Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği´nden gönderilmesinin istenmesine karar verildi."


  ECEVİT´İN RAPORLARI SORULDU


  Mahkeme, Sağlık Bakanlığı´na yazı yazılarak eski Başbakanlardan Bülent Ecevit´in sağlık durumuyla ilgili 2000 yılından sonra alınmış Yüksek Sağlık Şurası rapor veya raporlarının olup olmadığının sorulmasına, var ise ayrı ayrı ekleriyle gönderilmesininin istenmesini kararlaştırdı.


  AİHM DAVA AÇANLAR


  Mahkeme, Adalet Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürlüğü´ne müzekkere yazılarak Ergenekon davası sanıklarından hangilerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne başvuruda bulunduğu ve bu başvuru sonucu AİHM tarafından ne gibi kararlar verildiğinin sorulmasını hükmetti.


  MHP´YE KIZILELMA MİTİNGİ SORULACAK


  Mahkeme, MHP Genel Merkezi´ne müzekkere yazılarak kamuoyunda "Kızılelma Mitingi" olarak bilinen 30 Ağustos 2003 tarihinde yapılan mitinge parti olarak destek verilip verilmediği, destek verilmiş ise ne gibi bir destek verildiğinin sorulmasına" karar verdi. 11 Haziran´da savunmasını yapan tutuklu sanık Mehmet Perinçek, "ABD´nin Irak´a müdahalesine karşı çıkmak, savaşta Türk askerlerinin rol almasına karşı çıkmak ve Kıbrıs´ta Rauf Denktaş´a destek vermek amacıyla İşçi Partisi Öncü Gençlik İstanbul şubesi ile Ülkü Ocakları İstanbul şubesinin oluşturduğu tertip komitesi tarafından ortaklaşa bir miting düzenledik" demişti.


  ÇAKICI´NIN YAKINLARI SİLİVRİ´YE OTOBÜSLERLE GELDİ

  Tanık olarak dinlenmesine karar verilen Alaattin Çakıcı, İzmir Cezaevi´nden, Hadi Özcan ise Kocaeli´nde bulunan Kandıra Cezaevi´nden cezaevi nakil araçları ile eskort eşliğinde duruşmanın yapıldığı binaya getirildi. Çakıcı´nın yakınları sabahın erken saatlerinde Silivri´ye 6 otobüsle geldi. Otobüslerin üzerinde "Allah" yazıları ve Atatük´ün fotoğraflarının da yer alması dikkat çekti. Tanık olarak ifadesine başvurulan Alaattin Çakıcı´nın çok sayıda yakını duruşmayı izledi.