STAR ANA SAYFA - 29 Ocak 2015 Perşembe

İstanbul?u dinliyorum gözlerim kapalı

 • 28.07.2012  00:30 | Güncelleme: 05.09.2012  07:55

 • KENTLERİN GİZLİ HALLERİ / TARIK?SİPAHİ / sipahitarik@gmail.com

  YABANİ BÖĞÜRTLENLER

  Mimar Sinan Üniversitesi’nin Kilyos’taki plaj tesisleri. Yaklaşık bir km’lik geniş ve muhteşem kumlu, muhteşem denizli bir plaj. İhtiyaca cevap verip fazla lükse kaçmayan bir üniversite plajı. Kamp yapma imkanı var. Karadeniz’in güçlü dalgalarına karşı her zaman cankurtaranları bulunuyor. Tesiste makul fiyatlarda yemek bulmak mümkün. Çalınan müziğin sesi ve seçimi kayda değer. İstanbul’un bu korkunç sıcaklarında bunalmamak için kaçılabilecek en uygun yerlerinden. Gece kaldığınızda üşüyebilirsiniz bile. Üniversite haricinde dışarıdan müşteri alınıyor. Ayrıca plaja inilirken inanılmaz sıklıkta ve büyük meyvelere sahip yabani böğürtlenler görülüyor.

  Hafta arası giriş ücreti Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerine 5, mezunlara 7.5, dışarıdan gelen misafirlere 10 TL. Hafta sonu ise MSÜ öğrencileri 10, mezunlar 15, misafirler 20 TL. Şezlong ve şemsiye bu fiyatların içinde. Kamp yapmak isteyenler için çadır veriliyor. Çadır kirası günlük 10 lira. Büyük bir plajı var, kalabalığı hissetmeniz mümkün olmuyor. Sarıyer’den kalkan Polis Okulu’na giden minibüsler önünden geçiyorlar. Plaja 152 numaralı Sarıyer-Kısırkaya İETT otobüsüyle de ulaşabilirsiniz. Adı: Baykuş Plajı. İrtibat için Kantinci Mehmet Bey’i arayabilirsiniz. Tel: (0536) 378 77 91, Kilyos.

  KIRIK YEŞİL ZEYTİN

  Dükkanlar dört ayrı yerde bulunuyor. Birincisi: Üsküdar vapur iskelesinin tam karşısındaki Mihrimah Camii’nin arka sokağında hemen solda. İkincisi: Üsküdar Belediyesi’nin arkasındaki kapalı çarşı çıkışının çaprazında. Diğerleri Ümraniye’de. Bal, zeytin peynir, kırık yeşil zeytin, pekmez satılıyor. Fiyatları uygun, lezzetleri güzel. Hatta açık pekmezi bile çok lezzetli. Yıllar evvel broşür bastırmış, ailece kahvaltı yapmayı övmüşlerdi. Adı: Yabancı. Tel: (0216) 334 58 75, Üsküdar.

  PASTIRMA VE DONDURMA

  Bostancı ana caddesiyle köprü arasında sabit bir pazar. Her gün kurulan, üstü kapalı... Her şeyin olduğu küçük bir dükkan. Taze sebzeler ve meyveler. Dükkanlarda çeşitli yiyecekler... Diyarbakır kavun 6, Çanakkale domates 4 TL civarında. 100 gram pastırma 6.5 TL, Atatürk Orman Çiftliği dondurma 2.5 TL. Ve güleryüz... Başka ne istenir ki? Adı: Özlem Şarküteri. Tel: (0216) 357 33 84, Göztepe.

  BROADWAY ŞARKILARI

  Bugün saat 18.00’de bir konser. Vapurla İstanbul’dan Adalar’a bir yolculuğun sonunda sizi konserin beklediğini bilmenin keyfi... Tabii telefonla konuşup anlaştıktan sonra... Şafak Yaprak’la caz, latin ve Broadway şarkılarını dinlemek için... Adalar Müzesi’nde... Tel: (0216) 382 52 80, Büyükada.

  HAVUZLU PARK

  İstasyondan çıkıp deniz yönüne doğru ana caddeden yürüdüğünüzde karşınızda çınar ağaçları. Sağlı sollu, sık sık... Neredeyse dokuz adımda bir... Boyları yedi, sekiz katlı bir binayı geçiyor. Her zaman kalabalık bir cadde... İnsanlar ve dükkanlar... İleride sağınızda tek katlı bir bina ‘el sanatları’nın satıldığı... Üç tarafı vitrin... Ebrular, çini sürahiler, havlu, bardak, tabaklar, örtüler... Burayı geçer geçmez yolu ikiye ayıran kocaman havuzlu büyük bir park. Serin suları etrafındaki çınarları, dört misafir değişik çam ağacını, güvercinleri ve insanları ferahlatıyor. Daha da ilerde Çarşı Camii civarında Elif adlı üç katlı bir kitabevi. Parka yakın solunuzda 1967’den beri faaliyetini sürdüren bir ekmek fırını. Adı tabii ki Çınar. Simit ve poğaça 60 ku ruş, buğday ekmeği 1.25 TL. Tel: (0216) 354 93 80, Pendik.

  İSTANBUL’UN SESLERİ

  İstanbul’un kendine özgü seslerinden ikisine göz atalım mı ya da daha doğrusu kulak verelim mi? Birincisi: Akordeon sesi. Sokaklarda gezen bazı müzisyenler anne, çocuğun arabasını sürer, baba akordeonu çalar. Bazı sabahlar 11.00 gibi akordeon sesi duyulan üç sokak: Vezir Köşkü Sokağı, Arnavutköy. Tulumbacılar Sokak, Üsküdar. Mine Sokak, Kartal. İkincisi martı çığlıkları: Taktaki Yokuşu, Cihangir. Hacı İzzet Bey Sokak, Moda. Ali Hoca Sokağı, Galata.

  KOYU GÖLGE

  Çok sıcaklarda yarı uykulu olarak dolaşırken rastlanacak mekanlar şöyle: Sarıyer merkezde Büyükdere Dondurmacısı mevcut. Ayrıca Tünel’e yaklaşırken İsveç sefaretine gelmeden sağda Milano Dondurmacısı... Beşiktaş’ta Beşiktaş Kültür Merkezi’nin yan sokağında Sabahattin Abi’nin Beşiktaş Köftecisi var. Adı köfteci fakat güzel yemekler yapıyor. Fiyatları ise biraz yüksek. Beşiktaş’ta Bolu Lokantası var, fiyatlar normal. Klasik esnaf lokantası, yemekler fena değil. Beyoğlu’nda Lades Lokantası (menemenci değil, onun karşısında) iyi bir yer. Zeytinyağlıları gayet iyi. Kadınbudu köfteyi (sadece cuma günleri) ve taskebabını en iyi burası yapıyor. Fiyatlar normal. Koyu gölge aranırsa Sarıyer tarafında Büyükdere girişinde çok büyük bir çay bahçesi var. Yaşlı çınarların göğe uzandığı bir bahçe gibi... Cadde parkı, çay bahçelerini denizden ayırıyorsa da deniz kenarında sayılır. Çok serin...

  HAYAT?BİLGİSİ

  TUZ

  Buzluktan çıkan etin çabuk çözülmesi için bir kaba soğuk su ve tuz koyduktan sonra içine eti koyun.

  EDEBİYAT

  Üsküdar, Kaptanpaşa Cami avlusunda üstünde yatık bir şiir yazan bir kanepe... Yazar: Attila İlhan. Şiirin adı: İfakat Hanım’a Şarkı. Son cümle: “Tedirgin bir sultandı sanırsın inerdi akşam çaylarına.”

  MÜZİK

  Çok sıcaklardan kaçamadığınız zaman dinlemek için Björk’ten New World.

  TESADÜF

  Beş yıllık bir mekan... Cumhuriyet Caddesi’nde, kasabanın tek caddesinde... Adı: İç Git Çay Evi. Kıyıköy. Bir başka yeri getirdi aklımıza. Adı: Esince Gel Oyna Cafe. Eski Belediye Sokak’ta... Maltepe.

  BAMBU

  Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesinin sonunda duvar dibince uzun geniş bir bambu ormanı var.

  SOKAK

  Dört minareli Maltepe Camii’nin karşı köşesindeki caddenin girişinde yerden 80-90 cm yüksek, dikdörtgen bir tabelada görme özürlüler için brillant alfabesiyle caddenin adı yazıyor. Maltepe Meydanı.