STAR ANA SAYFA - 27 Ocak 2015 Salı

Dalgın tatilciler ganimet avcılarının ekmek kapısı

  • 29.07.2012  00:30 | Güncelleme: 28.08.2012  11:37

  • Yaz aylarında sıcaktan bunalan binlerce kişinin serinlemek için akın ettiği denizler, fırsatçılar için ekmek kapısı oldu. Tatilcilerin kaybettiği eşyaları bulmak için sabahın erken saatlerinde şnorkelle dalış yapanların sayısı giderek artarken, altından tokaya, gözlükten paraya buldukları eşyaların maddi değeri günlük kişibaşı 20 lira ila bin lira arasında değişiyor. Kışın ise fırsatçılar ellerinde dedektörlerle kıyıya vuran değerli eşyaları bulmak için adeta birbirleriyle yarışıyor. İsmini vermek istemeyen bir dalış eğitmeni Antalya’da bu işten ekmek kazanan yüze yakın kişinin olduğunu söyledi.

    Para bulmak da mümkün

    Bu kişilerin her sabah erkenden kıyıları taramaya başladıklarını kaydeden dalış eğitmeni “Deniz altında sadece ziynet eşyası değil, para da bulmak mümkün. Bu yolla ekmeğini kazanan amatör dalgıçlar minimum 20 liralık takı, para... vs buluyor. Bulunan takının pırlanta bir yüzük olması durumunda bu rakam bin lirayı da geçebiliyor” dedi. Kış aylarında da bu kişilerin arama çalışmalarının devam ettiğini ifade eden dalış eğitmeni “Kışın özellikle fırtınalı günlerin ertesinde sahilde dedektörle arama yapanlar dalgaların kıyıya vurduğu ziynet eşyalarını ceplerine indiriyorlar” diye konuştu.

    GÖZLÜĞE İLK KEZ PARA VERDİM

    Antalya ve Fethiye’de dalış eğitimleri veren Nihat Gürer, son yıllarda bu tip dalış yapanların altın fiyatlarındaki artışla beraber altından çok imitasyon ürün bulduklarına dikkat çekti. Tüplü eğitim dalışlarında kendilerinin de alyans, yüzük, küpe gibi değerli eşyaların yanı sıra toka, şnorkel, maske bulduklarını ifade eden Gürer “Hayatımda ilk defa bu yaz parayla güneş gözlüğü aldım. Daha önceleri dalış sırasında her sene mutlaka markalı bir gözlük buluyordum” dedi. Antalya Beach Park’ta dalış yapan ve ellerinde 5-6 tane toka ile denizden çıkan bir genç ise “Aslen özel bir şirkette güvenlik görevlisiyim. İşe gitmeden önce her sabah gelip burada dalış yapıyorum. Arkadaşlarla eğlenmek için denize gittiğimiz bir gün gümüş bir yüzük bulmamla başladı bu tutku. Bugün kısmette tokalar var. Yeğenlerime vereceğim” diye konuştu.