STAR ANA SAYFA - 31 Ocak 2015 Cumartesi

İlker Başbuğ´dan Başbakan Erdoğan´a teşekkür

  • 06.08.2012  16:22 | Güncelleme: 28.08.2012  11:40

  • Başbuğ, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´a 5 Ağustos 2012 günü hakkımda yapmış oldukları samimi ve gerçekçi değerlendirmeleri için çok teşekkür ederim." dedi.

    Başbuğ açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´a 5 Ağustos 2012 günü hakkımda yapmış oldukları samimi ve gerçekçi değerlendirmeleri için çok teşekkür ederim. Görevimiz gereği oluşan mesai arkadaşlığı birbirimizi oldukça iyi tanıma olanağını da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle kendisinden de farklı bir şekilde davranması beklenilemezdi. Sayın Başbakan, yapmış olduğu bu konuşma ile yalnız tutuksuz yargılanma konusuna değinmemiş, bir anlamda özel yetkili savcılar tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından da kabul edilen iddianame ile ileri sürülen suçlamaların ´Çok çirkin ve insafsız´ olduğunu da açıkça söylemiştir. Kamuoyu ve medyanın büyük bölümünün de ilk günlerden beri aynı kanatte olduğu da bilinmektedir. Şimdi bu durumda sayın Başbakan´ın bu değerlendirmeleri ve geçtiğimiz hafta içinde tanık olarak mahkemeye gelen eski Genelkurmay Başkanı Sayın Hilmi Özkök´ün ifadeleri ışığında iddianameyi hazırlayan iddia makamı ile iddianameyi kabul eden mahkemenin, nasıl bir tavır içine girecekleri ve ne yapacakları merakla beklenmektedir." denildi.

    ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

    Başbakan Erdoğan  eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutukluluk haliyle ilgili, “İlker paşamızla alakalı olarak ben yapılan benzetmeleri ve yakıştırmaları asla doğru bulmuyorum. Yani bir örgüt elemanıymış, bir örgütün mensubuymuş gibi bu tür yaklaşımları kesinlikle çok çok çirkin buluyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri´nde Genelkurmay Başkanlığı makamına gelmiş bir insan için bu tür bir yakıştırmanın, bu tür bir benzetmenin doğru olmadığını ve insaf dışı olduğunu kesinlikle düşünüyorum. Daha önce de söyledim tutuklu yargılanmasını dahi yargıda olmasına rağmen söylüyorum doğru bulmuyorum, tutuksuz yargılanmasından yana olduğumu da daha başta söyledim. TSK mensubu kaçmaz. Çağrılınca ailelerini bırakıp geldiler, tutuklandılar. Bu bir inceliktir. Öyleyse tutuksuz yargılarsınız.” demişti...