STAR ANA SAYFA - 01 Şubat 2015 Pazar

İstanbul büyürken mesafeler küçüldü

 • 17.08.2012  16:02 | Güncelleme: 28.08.2012  11:42

 • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışı dolayısıyla Kadıköy Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmaya, Kartal-Kadıköy metrosunu İstanbul’a kazandıran Büyükşehir Belediyesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve ekibine, ilk kazmanın vurulmasından bugüne kadar emeği geçen mühendislere, mimarlara, yüklenici firmalara, işçilere şükranlarını sunarak başladı.

  1 milyonun üstünde kişiye hizmet

  Erdoğan, Anadolu yakasının bu ilk metro hattının temelinin 29 Ocak 2005’te atıldığını anımsatarak, “Yaklaşık 7 yılda, 3,1 milyar liralık bir finansmanla, inşallah 22 kilometre uzunluğunda, yerin yaklaşık 40 metre altında bu hattı tamamlıyoruz. Şimdi bu hatta 2.5 dakikada bir araç hareket etmesiyle farklı bir zenginlik geliyor. Bu süre zamanla daha da kısalacak, 1.5 dakikada, yani 90 saniyede bir, Kadıköy’den Kartal’a, Kartal’dan Kadıköy’e araç hareket edecek. Günde 1 milyon 266 bin kişinin bu hattı kullanacağını tespit etmiş bulunuyoruz” diye konuştu.Bu hattı, Kartal’dan sonra Yakacık, Pendik, Kaynarca’ya kadar uzatacaklarını, bu hattın da yüzde 85’inin tamamlandığını belirten Erdoğan, toplam maliyetin 3,1 milyar lira olacağını söyledi. Erdoğan, bu hat üzerinde Ünalan istasyonundan metrobüs hattına ulaşmanın, buradan da Avrupa yakasına geçmenin mümkün olacağını anlatarak, Marmaray tamamlandığında, yine bu hat üzerinde Ayrılıkçeşmesi istasyonundan Marmaray’a transferin mümkün hale geleceğini, Kadıköy’den Kartal’ın, bu hatla birlikte 32 dakikada katedilebileceğini belirtti. Kartal’dan Üsküdar’ın 35, Yenikapı’nın 47, Taksim’in 55, Otogar’ın 66 ve Hacıosman’ın 79 dakikada ulaşılabilir güzergahlar haline geleceğini söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anadolu yakasındaki bu ilk metro hattımızın teknolojik altyapısı aslında bir devrim niteliğinde. Kadıköy-Kartal metro hattındaki trenlerde makinist, yani sürücü bulunmayacak. Kumanda merkezindeki operatör, mouse hareketleriyle bu trenleri yönlendirecek. AK Parti iktidarı, ilklerin iktidarıdır ve en ileri teknoloji neyse bu ülkeye o geliyor, o gelecek. Kasaba mantığıyla iş yürütenlerin bugüne kadar attığı adımlardır bu ülkeyi geride bırakan. AK Parti iktidarı, şehirleşmenin, şehirciliğin yani medine, yani medeni olmanın ifadesidir.”

  Üst düzey güvenlik önlemleri

  Kadıköy-Kartal metro hattında güvenlik sistemlerinin uluslararası standartlarda ve en üst düzeyde kurulduğunu, test edildiğini vurgulayan Başbakan, “Kartal-Kadıköy metro hattı, uyarı sistemleri, bilgi ekranları, anons sistemleri, acil durum sistemleri ile dünyanın en ileri hatlarından biri olarak inşa edildi” dedi. Bu metro hattını inşa ederken engellileri de unutmadıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ‘’Görme engellilerin, diğer fiziki engeli olan kardeşlerimizin metroyu çok kolay şekilde kullanabilmeleri için her türlü önlem alındı” diye konuştu.

  Örgütün meddahları ve avukatları var

  TÜM Türkiye’nin Ramazan bayramını kutlayan Erdoğan, “Şimdiden, İstanbullu tüm kardeşlerimin, tüm vatandaşlarımın Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum. Başta Suriye’deki kardeşlerimiz, orada ebediyete intikal eden kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Bir zalim rejimin yıkılması mücadelesini veren kardeşlerime rabbimin yardımını diliyorum. Her ne kadar ülkemizin içinde oraya destek noktasında gayret içinde olan siyasiler varsa da onlara rağmen orada da hak hakim olacaktır. Bunu görüyorum. Buna inanıyoruz. Çünkü zulüm ile abad olunmaz. Er veya geç hak hakim olur” diye konuştu.

  Arakan bizden dua bekliyor

  Arakan’da yaşananları da hatırlatan Başbakan, “İşte diplomatik ilk ziyareti Türkiye yaptı. Birileri, ‘Dışişleri Bakanı’nın orada ne işi var?’ dedi. Eşim, kızım hep birlikte gittiler. O tabloları eğer insana saygısı olanlar varsa, izlediği zaman, oraya bu milletin, Türk’ün niye gitmesi gerektiğini, niye gittiğini çok daha iyi anlar. Onun için tribünden izlemek üzere biz bu görevlerde değiliz. Dünya üzerindeki mazlum, mağdur, muhtaç tüm dost ve kardeşlerimize, tüm insanlığa Ramazan Bayramı’nın hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Sizlerden de, dua bekleyen kardeşlerinize yüreklerinizi açmanızı, bu mübarek ramazan ayında hem bayram sabahında, milletimiz için, İslam coğrafyası için, insanlık için hayır dualarınızı esirgememenizi rica ediyorum” dedi.

  Terörden yana mısın milletten mi

  Erdoğan şöyle devam etti: “Zor, tahammül, sabır ve acılara karşı metanet isteyen bir ramazan ayı geride kaldı. Ramazanın ruhuna, anlamına tamamen ters bir şekilde, her türlü kutsalı çiğneyerek ramazan ayında da kan akıtan teröristlere karşı, açık ve net söylüyorum televizyon kanallarına, onların avukatlarını, onların meddahlarını çıkartan medyaya karşı tavrım vardır, bundan sonra da olacaktır. Herkes net olacak. Kimden yana olduğunu söyleyecek. Sen PKK terör örgütünden yana mısın yoksa bu milletten yana mısın? Birçok senaryolara da karnımız toktur. 2012 yılı ramazan ayını kana bulayan bu zalimleri inanıyorum ki insanlık, hiçbir zaman unutmayacak.”

  Köprü tamiratını bile eleştirenler oluyor

  İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın gözdesi olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, nüfusu yaklaşık 15 milyon olan şehirde her gün 450 aracın trafiğe girdiğini belrterek, Türk insanının toplu taşıma kültürüne sahip olmadığını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Bakıyorsunuz otomobilinde tek kişi, bilemediniz yanında iki kişi. Niye böyle? Gelenek bu. Halbuki batı toplumları böyle değil. Toplu taşıma aracının yanına kadar aracıyla gelir. İstasyona bırakır oradan toplu taşım aracına biner ya da yürüyerek gider. Toplu taşıma aracından istifadeyi en üst düzeyde gerçekleştirir. Bunun aslında verim ekonomisi noktasında büyük faydaları var. Biz henüz bunu halledemedik. Bundan dolayı gerçekten İstanbul trafiğinde ciddi sıkıntılar yaşandı yaşanıyor.” 

  Halkın güvenliği için onarılıyor

  Okulların tatile girmesinin ardından Haliç Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yapılan bakım ve tadilat çalışmasını da hatırlatan Erdoğan, bu çalışmaların trafikte belli sıkıntılara sebep olduğunu söyledi. Çalışmaların tamamen İstanbulluların güvenliği için yapıldığını bildiren Başbakan Erdoğan, “Fakat bunun neticesinde bu işin huzuru, manen sigortası kimedir? Tüm İstanbullularadır. Allah göstermesin, bu tamir bakımlar yapılmasa bunun aklımıza getirmek istemediğimiz bir bedeli olursa o zaman bunu neyle anlatacağız? Nasıl İzah edeceğiz?” dedi.

  Sadece AK?Parti’yi yıpratma çabası

  Köprülerde yapılan bakım çalışması süresince yazılı ve görsel medyada yer alan haberleri eleştiren Başbakan Erdoğan, “Kimisi soldan vurdu. Vurup vurup devam ettiler. Dert aslında sadece ‘AK Parti iktidarını nasıl yıpratırız? Acaba nereden boşluk buluruz da oradan saldırırız?’ Biz onlara rağmen geldik. Milletle geldik, milletle yürüyoruz, yürüyeceğiz. Bu bakımları da inşallah süratle bitireceğiz ve bitirmeyi sorumluluğumuzun, mesuliyetimizin gereği telakki ediyoruz. Bunu yapmak durumundayız. Bunun için de en uygun mevsim bu mevsim. Bunu okulların açıldığı zamana bırakacak olursak mevsim şartlarının müsaade etmediği döneme bıraksak bizim için büyük felaket olur.” şeklinde konuştu. 

  KARTAL-KADIKÖY ARASI ARTIK SADECE 32 DAKİKA

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hizmete açtığı yeni metro ile Kadıköy-Kartal arasındaki ulaşım süresi 32 dakikaya düştü. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan Kadıköy-Kartal mertosu ile günde 700 bin kişi seyahat edebilecek. Metroda 29 Ekim’e kadar yüzde 50 indirim uygulanacak. 22 kilometrelik metro 16 istasyondan oluşuyor. 48.572 kilometre ray uzunluğuna sahip hattın maliyeti 1.6 milyar dolar. Hattın Kaynarca’ya kadar uzatılması ile hat uzunluğu 24.5 kilometreye ulaşacak, maliyet 1.9 milyar dolar olacak. Anadolu yakasının ilk metro hattı için 144 vagon alındı. 2013 yılında Marmaray’ın, Yenikapı’da metro, metrobüs, tramvay, deniz otobüsü ile buluşması ve Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasıyla tam entegrasyon gerçekleşecek ve böylece İstanbul’un her yerine dakikalar sürecek yolculuk başlayacak. Tam entegrasyonla 2013 yılında Kartal-Topkapı 55 dakika, Kartal-Atatürk Havalimanı 81 dakika, Üsküdar-Yenikapı 9 dakika, Başakşehir-Üsküdar 54 dakika, Üsküdar-Atatürk Havalimanı 45 dakika, Taksim-Atatürk Havalimanı 43,5 dakika, Kartal-4. Levent 66 dakika, Yenikapı-Hacıosman 33 dakika olacak.

  Günde 700 bin kişiye hizmet verecek

  Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olan 22 kilometrelik Kadıköy-Kartal metrosu, Kadıköy-Kartal arasındaki ulaşım süresini 32 dakikaya düşürecek. Günde 700 bin kişinin seyahat edeceği Anadolu yakasının ilk metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.İstasyonlar; Kadıköy, Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye, Soğanlık, Kartal’da bulunuyor.  144 vagon alınan hatta kullanılacak tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine sahip. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz olarak yapılabilecek. Bu durum, hem işletme ekonomisine hem de hareket kabiliyetine fayda sağlayacak.

  BİN 227 MİNİBÜS TRAFİKTEN ÇEKİLECEK

  Yeni metro hattıyla zaman noktasında büyük tasarruf sağlanacağını kaydeden Erdoğan, metronun trafiği büyük ölçüde rahatlatacağının da müjdesini verdi. Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Kişi başına yıllık 15 güne tekabül eden bir zaman tasarrufunu bu hat sayesinde sağlamış olacağız. Akaryakıttan, bakım giderlerinden, yol bakım ve onarım giderlerinden büyük tasarruf sağlayacağız. Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye’ye, İstanbul’a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız. Eğer bu metro hat yapılmasaydı, Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreye alınması gerekiyordu. Biz şimdi, tam tersine, ilk yılda 572 otobüsün, 1.227 minibüsün trafikten çekilmesini bekliyoruz ki bu da trafikte çok büyük rahatlamaya yol açacak.”

  SARAYBOSNA ERDOĞAN’I BEKLİYOR

  Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın kurucusu İsabey İshakoviç adına her yıl verilen ödülün bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edileceği, bilboardlara asılan büyük afişlerle duyuruldu. Başkent Saraybosna’nın kuruluşunun 550. yıldönümü dolayısıyla verilecek ödülün bu yılki sahibinin Başbakan Erdoğan olduğuna ilişkin büyük afişler asıldı. Saraybosna’nın merkezi Marindvor semtindeki bilboarlara asılan afişte, ödül törenin tarih ve saati ile Başbakan Erdoğan’ın büyük bir fotoğrafına yer verildi. Organizatörler, Başbakan Erdoğan’a ödülünün 15 Eylül’de verileceğini açıkladı.

  TOPBAŞ: SANİYELERİ KONUŞUR HALE GELİYORUZ

  Kadıköy-Kartal Metro hattının açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde Binali Yıldırım ve Kadir Topbaş da birer konuşma yaptı. Kadıköy-Kartal arasındaki sürenin 29 dakikaya indiğini söyleyenlerin olduğunu belirten Topbaş, “Doğrusu 32 dakika. Ama bu tip tartışmaları görünce günümüzde saniyelerin konuşulur hale geldiğini görüyoruz. Bu daha teknolojide gelinen noktayı gösteriyor” dedi.

  Avrupa yakasıyla Asya’yı birleştirecek

  Kadıköy- Kartal metrosu son teknolojik özellikleri taşıyan bir donanım yapısına sahip bulunuyor. Havalandırmadan, güvenlik konusuna kadar herşey en ince ayrıntısıyla düşünülmüş. Isıtma, soğutma ve havalandırma gibi özelliklere de sahip olan vagonlar, araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek. Vagonlardaki Dinamik Yol Haritası ile yolculara, aracın hangi istasyona doğru gittiği, hangi istasyonları geride bıraktığı ve diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları hakkında bilgi verilecek. Kadıköy-Kartal metro hattında kullanılacak vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları ve her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunacak. Maliyeti 1,6 milyar dolar olan hattın Kaynarca’ya kadar uzatılması ile hat uzunluğu 24,5 kilometreye ulaşacak, maliyet 1,9 milyar dolar olacak. 2013 yılında Marmaray’ın, Yenikapı’da metro, metrobüs, tramvay, deniz otobüsü ile buluşması ve Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasıyla tam entegrasyon gerçekleşecek. Böylece İstanbul’un her yerine dakikalar sürecek yolculuk başlayacak. Tam entegrasyonla 2013 yılında Kartal-Topkapı 55 dakika olacak.

  KADIKÖY’E DEV MEYDAN GELİYOR

  Kadıköy-Kartal Metrosu’nun açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbullulara, özellikle de Kadıköylülere bir müjde daha verdi. Müjde, hem Kadıköy meydandaki trafik çilesinin biteceği hem de bölgenin modern bir meydana kavuşacağıydı. Metronun inşasıyla birlikte Kadıköy ve çevresinde köklü bir değişikliğe gideceklerini açıklayan Erdoğan, “Rıhtım, Haldun Taner Sahnesi’nden itibaren araç trafiğine kapatılacak. Eski otobüs ve minibüs duraklarının olduğu alanı da yayalara açıyoruz. Böylece İstanbul’a, Kadıköy’e 60 bin metrekare büyüklüğünde bir meydanı kazandırmış oluyoruz” dedi. Marmaray hattının 2013’de, aynı hattın güneyindeki lastik tekerlekli araçlar için yapılan tünelin de 2015 yılında hizmete gireceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Çalışmalar bittiğinde 2015’de de otomobiller inşallah iki katlı tüp geçit olacak” diye konuştu.

  CUMAYI MİMAR SİNAN’DA KILDI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ataşehir’deki Mimar Sinan Camisi’nde kıldı. Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan çıkarak, ramazan ayının ilk cumasında kendisinin de katılımıyla açılışı yapılan Mimar Sinan Camisi’ne geldi. Başbakan Erdoğan’a, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve diğer ilgililer eşlik etti. Bu arada, Ataşehir Belediyesi tarafından cami çıkışında vatandaşlara hurma ve su dağıtıldı. Cumayı geçtiğimiz ay açılışını yaptığı camide kılmayı tercih eden Başbakan Erdoğan’a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.