STAR ANA SAYFA - 01 Şubat 2015 Pazar

Dünyadaki tüm İngiliz büyükelçilikleri basılır

 • 22.08.2012  00:17 | Güncelleme: 05.09.2012  07:49

 • Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD tarafından ‘hoyratça beyanlarda bulunarak dikkatleri İsveç’te kendisine yöneltilen cinsel taciz suçlamalarından başka yöne çekmeye çalışmakla’ suçlanırken, Ekvador lideri Rafael Correa’dan İngiltere’ye ‘uyarı’ geldi. Correa, İngiltere’nin Assange’ı tutuklamak için Londra Büyükelçiliği’ne girmeye çalışmasının diplomatik intihar olacağını söyledi. Correa, ‘İngiltere’nin elçiliğe girme olasılığı olup olmadığı’ sorusuna, ‘bu olasılığın mevcut olduğu’ yanıtını verdi: “Ne sözlerini geri aldılar ne özür dilediler, böyle bir tehlike hala var. Ancak  bu tutum İngiltere açısından intihar olur çünkü başkaları da onların diplomatik binalarına girdiğinde birşey söyleme hakları olmaz.”

  İngiltere Pinochet’yi niye iade etmedi?

  Correa, İngiltere’nin tehditlerinin ‘uluslararası hukuka, Viyana Konvansiyonu’na ve 300 yıllık diplomatik geleneklere aykırı’ olduğunu vurguladı. İngiltere’nin Assange’ı cinsel tacizle suçlandığı İsveç’e iade etmekle yükümlü olduğu savunmasını da değerlendiren Correa, İngiltere’ye tarii anımsatıp ‘neden Şili’deki askeri cunta lideri Augusto Pinochet’yi iade etmemiş olduğunu’ sordu.

  Gerekirse konuyu BM’ye taşırız

  Ekvador lideri, Assange’ın elçilikten çıkarılması için ne tür diplomatik adımların atılacağına dair yorum yapmazken, gerekirse konuyu BM’ye taşımaya hazır olduklarını söylemekle yetindi.

  Krizin diğer ‘aktörü’ ABD’den ise cinsel taciz suçlamalarının, sadece İngiltere, İsveç ve Ekvador arasındaki mesele olduğu açıklaması geldi. Dışişleri sözcüsü Victoria Nuland, konunun ABD veya Wikileaks’in gizli Amerikan belgelerini yayınlamasıyla ilgisi olmadığını savunup  “Assange bariz biçimde, İsveç’te adalet önüne çıkarılıp çıkarılmayacağına dair gerçek meseleden dikkatleri dağıtmaya çalışıyor’’ dedi. Nuland, Amerikan Devletleri Örgütü’nun Ekvador ve İngiltere arasındaki krizi ele alma girişimini de ‘mini bir şov’ olarak niteledi.

  Chavez: Cevabımız çok radikal olur

  Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’nın yakın müttefiki olan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez de, İngiltere’nin Ekvador Büyükelçiliği’ne zorla girmesi halinde bu adıma ‘çok radikal bir cevap’ verecekleri tehdidi savurdu. Chavez, İngiltere’nin, Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde bu ülkenin egemenliğini ihlal etmeye karar vermesi halinde, olaya verecekleri yanıtın çok radikal olacağını söyledi. Chavez, “İngiltere’ye önceden iyi düşünmesini tavsiye ediyoruz çünkü eski veya yeni imparatorlukların her istediğini yaptığı dönem geride kaldı. Ekvador yalnız değildi” derken,  hükümetinin tam olarak ne yapacağı konusunda ayrıntı vermeyip ‘bir hazırlık içinde olduklarını’ belirtmekle yetindi.