STAR ANA SAYFA - 26 Ocak 2015 Pazartesi

Yunanistan krizden ancak ?Türk reçetesi? ile çıkabilir

 • 24.08.2012  00:30 | Güncelleme: 02.09.2012  04:10

 • Avrupa borç krizinde haftanın gündemi yine Yunanistan. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dün Yunanistan’ı masaya yatırmak üzere bir araya geldi. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın da bu hafta Merkel ve Hollande ile randevusu var. Samaras, rahat bir nefes almak için tasarruf tedbirlerini 2 yıl uzatma pazarlığı yaparken, Almanya’dan

  Yunanistan’a krizi aşması için  ‘Türk reçetesi’ geldi. Almanya’nın saygın haftalık gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung ‘Türkler Yunanlar’a nasıl yapılacağını gösteriyor’ başlıklı haberinde iki ülkenin son 10 yılını karşılaştırarak, Yunanlar’ın Türkler’i örnek alması gerektiğini vurguladı.

  AK Parti’yle istikrar sağlandı

  ‘Türkler neyi daha iyi yapıyor?’ sorusuna yanıt aranan haberde, “10 yıl önce Yunanlar Euro Bölgesi’ne katılmalarını kutlarken, Türkiye, tıpkı bugün yabancıların parasına muhtaç olan Yunanistan gibi IMF’nin kredileri ile krizden kurtulabilmişti. IMF, Türkiye’ye de katı tasarruf tedbirleri ve reformlar dikte etmişti. Ancak Atina’daki hükümetin aksine Ankara, uygulama konusunda hırslı davrandı. Bankalar iflastan kurtarıldı, reformlar büyümenin temel taşını oluşturdu ve büyüme yüzde 8’leri aştı” ifadelerine yer verdi. AK Parti hükümetine de büyük övgü yapılan haberde “Hükümet mutlak çoğunluğa sahip olduğu için fazla taviz vermek zorunda kalmadan kısa sürede başarılı olarak bugüne kadar iktidarda kalmayı başardı. Türkiye’de daha öncesinde hiç yaşanmayan istikrarlı dönem ekonomi politikasına da iyi geldi. Yunanistan için ise bu sadece bir hayalden ibaret” denildi. Gazete iki ülkenin turizmdeki durumunu da Yunanistan’ın ünlü adalarından Kos ve Bodrum’u karşılaştırarak yaptı.

  Haberde şöyle denildi: “Yunan Kos adasının karşısında Türkiye’nin St. Tropez’si olarak tanımlanan Bodrum bulunuyor. İki tarafın da doku yapısı ve iklimi aynı olmasına rağmen Türkler giderek daha çok misafire ev sahipliği yaparken, Yunanlar bu yılki rezervasyonlarında hissedilir bir gerileme yaşıyor. Yunanistan, sağlık turizmi ve her şey dahil tatil eğilimlerini çok geç fark ettiği gibi otelleri de küçük. Durum böyleyken iflasın eşiğindeki Yunanistan derin bir ekonomik durgunluk yaşarken Türkiye, dünyanın en güçlü büyüme kaydeden bölgesine dönüşüyor.”

  Türkiye milyar dolarlık projelere imza atıyor

  Türkiye’nin geçen 10 yıllık süreçte Yunanistan’a attığı fark sadece makro ekonomik veriler ve turizmde değil, altyapı ve sanayide de kendisini gösteriyor. Haberde “Türkiye hızlı tren, büyük havaalanları gibi projelere milyarlar yatırırken, birkaç yüz kilometre batısındaki Yunanistan’ın kuzeyinde yapımına başlanmış otoyolları para olmadığı için yarım kalıyor” ifadelerine yer verildi. Bosch veya Siemens gibi Alman şirketleri Türkiye’de yatırım için yarışırken Yunanistan’dan uzak durduğuna vurgu yapılan haberde “İstanbul ve ülkenin batı sahillerinde endüstri oldukça gelişmiş durumda olup dışarıya ihracat da yapılıyor. Hükümet Anadolu’da da sanayiyi teşvik ediyor. Yunanistan’da ise sanayileşme az” denildi. Türk ekonomisinin bürokraside boğulmadığına dikkat çekilen haberde “Dünya Bankası, Türkiye’yi rekabet edebilirlik bakımından 71’inci sıraya yerleştirirken Yunanistan’ı 100’üncü sırada gösteriyor. Türkiye açısından İslam da frenleyici değil. Etnologlar, devletin kurucusu Atatürk’ün ülkeye Batılı değerleri kabul ettirdiğini ve din ile devlet işlerini ayırdığının altını çiziyor” görüşüne yer verildi.